E-shop – doprava zdarma při nákupu nad 1.000,- Kč

Máte dotaz? Volejte

Jahodový dort Šarlota

Jahodový dort Šarlota
Galerie:

Jahodový dort Šarlota

Jahodový dort Šarlota
Doba přípravy: 60 minut

Chcete své nejbližší oslnit? Máte rádi výzvy, a nebo když něco zkoušíte poprvé? Jahodový dort Šarlota bude to pravé pro Vás, je totiž nejen výborný, ale hlavně nádherný. Na slavnostní tabuli se bude vyjímat.

Jahodový dort Šarlota neboli v originále Charlotte royale cake má svoje jméno díky královně Šarlotě, manželce britského krále Jindřicha III. Tenkrát bývala šarlotka plněná kompotovanými jablky a místo piškotové rolády se používal chléb. Naštěstí doba přinesla nové možnosti a my Vám dnes nabízíme verzi s tvarohem, šlehačkou a jahodami, a samozřejmě bez zbytečných cukrů!

Na roládu potřebujeme:

Na náplň potřebujeme:

  • 250 g plnotučného tvarohu z vaničky
  • 200 g zakysané smetany
  • 200 g smetany ke šlehání
  • 1 želatinový ztužovač
  • 1-2 lžičky tekutého sladidla FAN STARLINEA
  • 250 g čerstvých jahod (nebo jedna konzerva 400 g)

Postup na jahodový dort Šarlota:

Roláda:

Nejprve si připravíme piškot na roládu. Nejlépe to zařídí kuchyňský robot. Žloutky si vyšleháme spolu s práškovým sladidlem FAN BŘEZOVÝ CUKR do světlé pěny, nebojte se šlehat i 10 minut na vyšší otáčky. Poté opatrně přimícháme prosetou mouku (ti, co si nevěří, přimíchají k mouce prášek do pečiva) a nakonec postupně přidáme ušlehané bílky. Těsto rozprostřeme na plech standardní velikosti vyložený pečícím papírem. Pořádně rozetřeme do krajů, abychom měli pravidelný obdélník. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 175 °C přibližně 10 minut. Nepečeme úplně dozlatova, piškot musí být pružný.
Jakmile piškot vytáhneme, počkáme jen pár minut, a ještě teplý piškot srolujeme – viz rolování. Vychladlou roládu pomažeme džemem, opět stočíme. Aby držela tvar, stáhneme jí potravinářskou fólií, a necháme v ledničce vychladit alespoň jednu hodinu. Poté celou roládu pokrájíme na 1 cm široké plátky.

Rolování:

Postupujeme tak, že po upečení celý plát poprášíme lžičkou polohrubé mouky nebo práškovým cukrem (určitě máte po ruce FAN CUKŘENKA), překryjeme kuchyňskou utěrku, a rychlým hmatem přetočíme na stůl či podložku tak, abychom měli pečící papír navrch a utěrku vespod. Papír opatrně stáhneme, opět volně položíme na piškot a pomocí utěrky zarolujeme celý plát do tvaru budoucí rolády. Takto necháme vychladnout. Kdybychom piškot nezarolovali ještě teplý, po vychladnutí by roláda už nešla rolovat a praskala by.

Náplň:

Nyní přejdeme na náplň. Nejprve si vyšleháme dotuha šlehačku, dáme stranou. Poté si vezmeme tvaroh, zakysanou smetanu a tekuté sladidlo FAN STARLINEA. Společně vyšleháme, a opatrně přimícháme ušlehanou šlehačku. Následně si připravíme ztužovač, dle návodu, přidáme ke směsi tvarohu a šlehačky a už jen zlehka promícháme. Směs bude hodně tekutá, ale nelekejte se, v lednici ztuhne. Nakonec vložíme na kousky pokrájené jahody.

Nyní už kompletace – plátky rolády klademe po stěnách misky, kterou jsme si předem vystlali potravinářskou fólii. Přitlačíme je pěkně na sebe, aby stěna byla celistvá a mezi jednotlivými kousky nebyly mezery. Následně zalijeme připravenou směsí z tvarohu, a navrch poklademe zbytky rolády, aby se směs uzavřela uvnitř dortu. Necháme v ledničce vychladit nejlépe přes noc, aby jahodová šarlota dobře ztuhla.

TIP: Tento dort je velice variabilní. Do piškotové rolády můžete přidat kakao, roládu promazat třeba meruňkovou marmeládou, a do náplně opět přidat trochu kakaa a na kousky nasekané meruňky.


Sdílejte recept na sociálních sítích

Facebook
Twitter
FAN Sladidla Tišice

Další recepty

horka coko pomeranc
Horká čokoláda s vůní pomeranče
Příprava: 15 minut
Ovocný rosol ve skleničce
Ovocný rosol - pohár
Příprava: 30 minut
coleslaw - zeleninový salát
COLESLAW
Příprava: 60 minut
Utopenci
Utopenci, nejen novoroční
Příprava: 60 minut